Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.pl

Idź zmieniać Unię

Fot. photo-service.europarl.europa.eu
Niemcy uczynią wszystko, co w ich mocy, aby zatrzymać Wielką Brytanię w Unii Europejskiej - powiedział w wywiadzie dla Financial Times niemiecki minister finansów.

Wielka Brytania jest kluczowym i nieodzownym składnikiem europejskiej jedności. UE bez W. Brytanii jest całkowicie niewyobrażalne i nie do przyjęcia. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby interesy i stanowiska W. Brytanii były wystarczająco (reprezentowane) w politykach unijnych - ocenił Schaeuble w wywiadzie, który ukazał się w niedzielę wieczorem na stronie internetowej FT.

Po pierwsze, Europa bez Wielkiej Brytanii to nie Europa. Po drugie, Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych członków UE (....) Pod względem historycznym, politycznym, demokratycznym i kulturowym Wielka Brytania jest niezastąpiona i jest jedną z największych gospodarek europejskich, a także jednym z najważniejszych centrów finansowych na świecie" - zaznaczył niemiecki minister.

Schaeuble wypowiadał się w kontekście sprzeciwu Londynu na piątkowym szczycie w Brukseli wobec nominacji byłego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera na szefa KE.

Premier W. Brytanii David Cameron był przeciwny nominacji Junckera, ponieważ uważa tego centroprawicowego polityka, byłego wieloletniego szefa eurogrupy, za zwolennika zbyt głębokiej integracji UE. Według Camerona po piątkowej decyzji trudniej będzie o pozytywny wynik zapowiadanego na 2017 rok brytyjskiego referendum w sprawie warunków członkostwa w UE.

Ponadto niemiecki minister finansów zaapelował do państw należących do grupy G7, aby w dalszym ciągu kładły nacisk na konsolidację budżetową i reformy. W poniedziałek Niemcy obejmują przewodnictwo w tym gremium najbardziej uprzemysłowionych państw świata i UE.

Czytaj więcej w Money.pl

PAP
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-06-30 02:24:00 85.91.18.* | maciejjjjko
Re: Schaeuble: wyjście W. Brytanii z UE niewyobrażalne [0]
a ja myślałem że UE jest zaszczycona Polską obecnością?! jak nie to łaski bez JKM będzie reprezentował nasze interesy...
2014-06-29 22:20:04 83.4.119.* | ekspert
Re: Schaeuble: wyjście W. Brytanii z UE niewyobrażalne [0]
Niemcy potrzebują UE do całkowitej dominacji gospodarczej w Europie, zainteresowanych zawracam do google
Wiadomości
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii
Polska zanotowała trzeci najgorszy wynik spośród wszystkich krajów Wspólnoty.

Wskaźniki gospodarcze UE

You need to upgrade your Flash Player
Kalkulator walutowy
Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:
  • Parlament Europejski
  • Liczba europosłów z poszczególnych krajów