Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.pl

Idź zmieniać Unię

elektrownia we Francji Fot. gold_auraque/CC BY-NC 2.0/Flickr
elektrownia we Francji
Energia jądrowa spełnia wszystkie wymagania polityki energetyczno-klimatycznej UE, musimy stworzyć rynkowe warunki do dalszego jej rozwoju - napisał w imieniu 10 państw UE czeski minister przemysłu i handlu w liście do komisarzy ds. energii i konkurencji.

W liście minister Jan Mladek (także w imieniu Bułgarii, Francji, Węgier, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Wielkiej Brytanii) napisał do komisarzy ds. energii Guenthera Oettingera oraz ds. konkurencji Joaquina Almunii, że trzeba otwarcie przyznać, iż energia z atomu odgrywa i będzie odgrywała ważną rolę w Europie.

List wzywa do niedyskryminowania energetyki jądrowej jako niskoemisyjnego źródła energii oraz do opracowania mechanizmów rynkowych, które pozwolą ograniczyć ryzyko inwestycji w przypadku projektów jądrowych - wymagających wysokiego kapitału, angażowanego na długi czas. Zwraca się w nim uwagę, że obecna sytuacja na rynkach energii i zasady ich działania nie sprzyjają pozyskaniu takiego kapitału.

Wiele państw członkowskich stoi dziś przed koniecznością zapewnienia sobie źródeł potrzebnych do stworzenia bezpiecznego systemu wytwarzania niedrogiej i niskoemisyjnej energii - podkreśla się w liście. Atom doskonale spełnia trzy wymagania polityki energetycznej, ujęte w Traktatach o funkcjonowaniu Unii - bezpieczeństwo dostaw, zrównoważenie oraz konkurencyjność - czytamy. Przypomina się też, że zobowiązanie europejskich instytucji do wspierania rozwoju energetyki jądrowej zawiera traktat Euratom - jeden z fundamentów Unii.

Nieprawidłowości w działaniu rynków przeszkadzają inwestycjom i zjawisko to nie powinno być przez KE przeoczone. Energia jądrowa, która wymaga dużo długoterminowego kapitału, powinna być wspierana przez odpowiednie mechanizmy rynkowe, stwarzające przewidywalne ramy inwestycyjne - czytamy w liście. Mladek zaznacza, że mechanizmy te muszą być zgodne z zasadami wspólnego rynku i traktatami o funkcjonowaniu Unii.

W liście przypomina się, że sama KE w listopadzie 2013 uznała, że takie mechanizmy interwencyjne mogą być konieczne dla zapewnienia równych szans, przezwyciężenia nieprawidłowości rynkowych, sprzyjania postępowi i innowacjom oraz generalnie dla pomocy rynkowi w wysyłaniu odpowiednich sygnałów inwestycyjnych.

Wzywamy Komisję do wzięcia pod uwagę tych okoliczności przy podejmowaniu najważniejszych decyzji i zobowiązań - czytamy też w liście do komisarzy. Czeski minister podkreśla również, że rozstrzygające jest podejście niedyskryminujące żadnej niskoemisyjnej technologii. Musimy podjąć rozsądne strategiczne decyzje, które zabezpieczą stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach dla przyszłych pokoleń - napisał, nawiązując do trwającej dyskusji o celach klimatycznych UE do 2030 r.

W liście przypomina się, że w ostatniej dekadzie produkcja energii w samej UE w sposób stały spada. Zdaniem Mladka w krótkim terminie efekt ten można zahamować poprzez wzrost użycia źródeł odnawialnych - zgodnie z polityką UE - oraz utrzymując i rozwijając energetykę jądrową, zgodnie z politykami poszczególnych krajów. Prawo poszczególnych krajów do wolności wyboru źródeł energii, z których chcą korzystać, musi być zachowane - czytamy również w liście.

Niemal 30 proc. energii elektrycznej, produkowanej w UE pochodzi z elektrowni jądrowych. Z powodu sytuacji rynkowej - m.in. spadku cen i ich nieprzewidywalności, spowodowanych rosnącym udziałem źródeł odnawialnych - część projektów jądrowych zawieszono z uwagi na zbyt duże ryzyko inwestycyjne.

KE bada obecnie zgodność z unijnym prawem brytyjskiego pomysłu na sfinansowanie nowych elektrowni - wieloletniego tzw. kontraktu różnicowego. Jest on wymieniany jako jedna z opcji w przypadku polskiego projektu jądrowego. Francja tworzy model exeltium - zużywające dużo energii firmy gwarantują ją sobie po stałej, ustalonej cenie w zamian za współfinansowanie budowy. Z kolei w Finlandii działa model mankala - elektrownie jądrowe budują i eksploatują spółki energochłonnych firm, zapewniając sobie prąd po kosztach wytwarzania.

Czytaj więcej w Money.pl
Atomowa współpraca Chin i Wielkiej Brytanii?
Podczas wizyty chińskiego premiera w Wielkiej Brytanii przedstawiciele obu rządów podpisali porozumienie o współpracy w zakresie cywilnych zastosowań energetyki atomowej.
Iran dogaduje się z USA w sprawie atomu
Rozmowy w Genewie toczą się - jak pisze AFP - w absolutnej dyskrecji, a miejsca tego spotkania nie podano do wiadomości publicznej.
Jest szansa na niższą akcyzę? Resort finansów odpowiada
Przegląd obciążeń fiskalnych dotyczących polskiego węgla zapowiadał wcześniej premier.
PAP
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-06-30 17:06:28 89.68.104.* | iskander
A teraz elektrownie atomowe jako wojskowy cel strategiczny: [1]
W razie konfliktu wystarczą po dwie konwencjonalne rakiety taktyczne na każdy z reaktorów elektrowni. Jedna do rozwalenia kopuły ochronnej a druga do rozwalenia reaktora. A potem już tylko od wiatru zależy jak szybko wszyscy będą wiać.
2014-08-05 11:28:10 212.91.12.* | wewerw
Przeważające wiatry w naszej części Europy wieją z zachodu
2014-06-30 16:47:55 henopole
Re: Państwa Unii Europejskiej upominają się o atom [0]
Lobby antyatomowe tak samo jak lobby antyłupkowe to siły wspierane i finansowane przez Rosję bo kruszy im się ta pajęczyna uzależnienia Europy od swego gazu i ropy.
Wiadomości
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii
Polska zanotowała trzeci najgorszy wynik spośród wszystkich krajów Wspólnoty.

Wskaźniki gospodarcze UE

You need to upgrade your Flash Player
Kalkulator walutowy
Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:
  • Parlament Europejski
  • Liczba europosłów z poszczególnych krajów