Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.pl

Idź zmieniać Unię

Jerzego Buzka jako szefa komisji ds. energii w PE widzi Jarosław Kalinowski</br> Fot. Reporter Poland
Jerzego Buzka jako szefa komisji ds. energii w PE widzi Jarosław Kalinowski

Na jakie unijne stanowiska mogą liczyć polscy politycy? Koalicja PO-PSL życzy sobie jak najlepiej, opozycja studzi te zapały.

Polacy mają szanse na kilka ważnych unijnych funkcji - uważa europoseł PSL Jarosław Kalinowski. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego do obsadzenia są stanowiska komisarzy unijnych.

Jarosław Kalinowski wyjaśnia, że polscy eurodeputowani są poważnymi kandydatami.

- W związku z tym, że celowo nie zgłosiliśmy jako PO-PSL kandydata na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego i mimo że niemiecka delegacja jest liczebnie większa od naszej, to my jako pierwsi będziemy wybierać komisję, która przypada Partii Ludowej. Pierwszy wybór to jest komisja do spraw energii. Wszystko wskazuje na to, że obejmie ją Jerzy Buzek - tłumaczy Kalinowski.

Nie wyklucza, że Polak pokieruje też pracami komisji rolnictwa i rynku wewnętrznego.

Z kolei doradca prezydenta Jan Lityński nie chciał spekulować, ale wyraził nadzieję, że Polacy będą w stanie powalczyć o ważne stanowiska.

- To czyste spekulacje. Teraz jest czas przystąpienia do negocjacji, mamy nadzieję, że przedstawiciele Polskiego rządu będą dostatecznie silni, by osiągnąć swoje cele. Myślę, że jeśli chodzi o Danutę Huebner, to jest ona fachowcem najwyższej klasy. Myślę, że gdyby to nie była ona, to też znalazłby się fachowiec - przyznał.

Tymczasem Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu uważa, że szanse na ważne stanowiska unijne dla polityków PO pogrzebała afera podsłuchowa.

- Jeszcze nie tak dawno Platforma mówiła, że liczy na dobre stanowisko dla Radosława Sikorskiego. Przebąkiwano też, że wybitną rolę może odegrać Donald Tusk. Teraz widzimy, że po aferze taśmowej Platforma stawia na "starą komuszkę", cytując jednego z ministrów tego rządu. Myślę, że pozycja Polski została znacząco osłabiona przez niemądre wypowiedzi ministrów - mówi.

Joachim Brudziński z PiS również uważa, że zapowiedzi polityków PO były na wyrost.

- Te wszystkie buńczuczne wypowiedzi rzucane w przestrzeń publiczną w kraju o rzekomych olbrzymich szansach Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego w kontekście realnej politycznej siły rządu Donalda Tuska okazały się warte funta kłaków - twierdzi.

Joachim Brudziński zapewnił zarazem, że europosłowie PiS będą mimo wszystko popierać polskich kandydatów na stanowiska unijne, niezależnie od ugrupowania z jakiego będą pochodzili.

Do tej pory stanowiska komisarzy zajmowali: Danuta Huebner, Paweł Samecki i Janusz Lewandowski, z kolei Jerzy Buzek był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.

Czytaj więcej w Money.pl

 

IAR
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-06-28 14:43:03 178.182.116.* | no łajzy po stanowiska!
Re: Jakie stanowiska dla Polaków w Unii? Politycy typują [0]
wysokie standardy,poparte ambicjami na najwyższym poziomie intelektualnym, to naturalne cechy koalicji PO_PSL!
2014-06-28 13:14:50 81.246.193.* | 1999
Re: Jerzy Buzek komisarzem ds. energii? Politycy typują unijne stanowiska... [0]
Komisarz ds energii, a szef komisji parlamentarnej ds energii to dwa rozne stanowiska. Pierwsze w Komisji Europejskiej, drugie w Parlamencie Europejskim.
Wiadomości
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii
Polska zanotowała trzeci najgorszy wynik spośród wszystkich krajów Wspólnoty.

Wskaźniki gospodarcze UE

You need to upgrade your Flash Player
Kalkulator walutowy
Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:
  • Parlament Europejski
  • Liczba europosłów z poszczególnych krajów