Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.pl

Idź zmieniać Unię

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Idea była prosta - korzystając z usług medycznych poza krajem, otrzymamy zwrot pieniędzy równy kosztom leczenia w Polsce. Jednak politycy postanowili wprowadzić kilka usprawnień, które mogą zniechęcić Polaków do korzystania z tego rozwiązania. Coroczne limity finansowe, biurokracja czy składanie wniosków to tylko kilka z nich. Nowe przepisy powinny obowiązywać już od 25 października 2013 roku, mimo to wciąż musimy na nie czekać. Ile?

Swoboda pracy, uczenia się i zamieszkania to prawa do których obywatele Unii Europejskiej zdążyli się przyzwyczaić. Kolejnym etapem integracji europejskiej jest uproszczenie i ujednolicenie zasad korzystania z usług medycznych we wszystkich krajach wspólnoty. Zgodnie z przepisami, ubezpieczony pacjent będzie mógł otrzymać zwrot kosztów leczenia w innym państwie, według stawek w swoim kraju.

Aby otrzymać refundację, chory będzie musiał zwrócić się z wnioskiem do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Podstawą będzie rachunek wystawiony przez zagraniczny podmiot wykonujący działalność leczniczą. Uprawnienie to będzie dotyczyć jedynie świadczeń gwarantowanych.

Projekt wskazuje, że nie będzie możliwe uzyskanie zwrotu kosztów za obowiązkowe szczepienia ochronne, przeszczepy i oraz świadczenia w dziedzinie opieki długoterminowej.

Ustawa pod koniec wakacji

Dyrektywa weszła w życie 25 października 2013 roku w całej Unii Europejskiej. Polska miała od tego momentu dwa lata na dostosowanie swojego systemu prawnego do zmian. Minęło pół roku, a Polacy wciąż nie mogą cieszyć się nowymi przywilejami. O to na jakim etapie jest ustawa, zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia.

- Projekt ustawy implementującej dyrektywę jest obecnie na etapie prac sejmowych, a konkretnie na etapie prac w podkomisji nadzwyczajnej, powołanej specjalnie do rozpatrzenia tego projektu - odpowiada rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce wypowiadać się na temat transgranicznej opieki medycznej do czasu uchwalenia przepisów. - To tylko propozycja - zastrzega Sylwia Wądrzyk z NFZ. - Do czasu wejścia w życie ustawy implementującej postanowienia dyrektywy transgranicznej, Fundusz nie ma żadnych podstaw do podejmowania jakichkolwiek czynności. Bardzo chętnie udzielimy komentarza w momencie gdy ustawa wejdzie w życie.

Kiedy to nastąpi? Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział w Salonie politycznym Trójki, że według niego ustawa będzie uchwalona do końca wakacji sejmowych.

Dlaczego musimy tyle czekać?

Na posiedzeniu komisji zdrowia wiceminister Neumann nie ukrywał, że rząd celowo opóźniał wdrożenie ustawy w życie: - Rząd nigdy nie był entuzjastą tej dyrektywy i do końca starał się nie tyle blokować, ile tak prowadzić negocjacje, żeby dyrektywa weszła jak najpóźniej - mówił w Sejmie. - Myślę, że jest objawem "chciejstwa", żeby bardzo różne systemy ochrony zdrowia - które w większości krajów są nieporównywalne - połączyć na wspólnej platformie i pokazać, że można mieć wspólną politykę zdrowotną, tak jak ma się wspólną politykę rolną. Tylko że w przypadku wspólnej polityki rolnej mamy dopłaty z budżetu unijnego, a tu każdy płaci z własnego budżetu.

Sławomir Neumann zwrócił też uwagę, że biedne państwa obawiają się zmian: - Nie jesteśmy jedynym krajem w Europie, który nie wdrożył jeszcze dyrektywy. I nie jesteśmy jedynym krajem, który do tej dyrektywy podchodzi w sposób mało entuzjastyczny, ponieważ te wszystkie kraje, które mają trochę mniej środków w ochronie zdrowia, ich systemy nie są bogate, upatrują w tej dyrektywie raczej zagrożenie, a nie korzyści.

Bruksela swoje, Warszawa swoje

Ewa Borek, prezes fundacji My Pacjenci zauważa, że projekt ustawy transgranicznej nie jest wierny założeniom unijnej dyrektywy. - Unia chciała ułatwić leczenie za granicą, ale implementacja dyrektywy w Polsce jest karykaturą i ogranicza pacjentom możliwość takiego leczenia - podkreśla.

Jakie są podstawowe różnice? Projekt ustawy przewiduje limity na zagraniczne leczenie. Po ich wyczerpaniu Narodowy Fundusz Zdrowia do końca roku będzie wstrzymywał wypłacanie zwrotów. Na refundację środków pacjent będzie mógł liczyć dopiero po uwolnieniu budżetu w kolejnym roku lub latach.

Limity na zagraniczne leczenie
Źródło: mz.gov.pl
Rok Limit
2013 191,803 mln zł
2014 1002,061 mln zł
2015 1039,310 mln zł
2016 1082,051 mln zł
2017 1121,465 mln zł
2018 1161,660 mln zł
2019 1202,056 mln zł
2020 1242,651 mln zł
2021 1283,648 mln zł
2022 1324,743 mln zł

W 2014 roku NFZ nie będzie mógł wydać więcej niż nieco ponad miliard złotych. Informacja o wysokości tej kwoty ma być zamieszczana na stronach internetowych centrali NFZ i oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Refundacja powinna być równa cenie opieki w ojczyźnie. Projekt polskiej ustawy przewiduje zwrot średniej ważonej kosztów danej procedury, wyliczoną dla danego województwa na podstawie danych z kontraktów NFZ ze świadczeniodawcami.

Ponadto pacjent musi dołączyć wymagane dokumenty (skierowania, dokumentację medyczną). Przepisy unijne tego nie wymagają. Każdy oddział NFZ będzie indywidualnie przeprowadzał kalkulacje, przez co pacjent przed wyjazdem nie będzie wiedział na zwrot jakich kosztów będzie mógł liczyć.

- W ustawie brakuje informacji o kryteriach i terminach podejmowanych decyzji - zauważa Ewa Borek. - Brakuje dobrze opisanej ścieżki odwoławczej w przypadku zgody na leczenie za granicą i odmowy zwrotu kosztów leczenia.

Podstawową różnicą pomiędzy dyrektywą a implementacją jest publikowanie przez ministra zdrowia listy świadczeń, które będą wymagały uzyskania zgody Narodowego Funduszu Zdrowia. W projekcie listy znajdują się między innymi programy lekowe, badania izotopowe, genetyczne, radioterapia, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

- To mniej więcej tak jakby 30 lat temu prosić o zgodę na wykonanie badania USG - zauważa Ewa Borek. - W większości przypadków nie ma diagnostyki chorób bez tomografii komputerowej. To nieporozumienie.

Na drugiej stronie przeczytasz, w jakich krajach Polacy leczą się najchętniej oraz czy transgraniczna opieka zdrowotna będzie rozwiązaniem wyłącznie dla bogatych

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Money.pl
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-06-11 15:37:21 80.150.85.* | Leop@rd
Re: Do lekarza bez kolejki? Rząd opóźnia zmianę prawa [1]
W ten rzad mlodzi juz nie wierza troche pozno ale lepiej niz wcale.
Czar prysnal.... ciekaw jestem czy jak przy Hitlerze chociaz paru naiwnych jeszcze przy Tusku zostanie.
7 lat w plecy, drogi znow coraz gorsze, mlodzi opuszczaja zadluzony kraj, Jaruzelskiego sie trzci(Jaroslaw Kurski GW) jak bohatera, szkoda tylko, ze pan Jaroslaw Kurski nie ma milosierdzia nad ofiarami dyktatury pana Jaruzelskiego i to ze Komuna mogla rozkradac Polske jeszcze przez 9 lat, tego to on nie widzi, ale za klamstwa to on bierze niezla kase. Jednym slowem z Polakow robi sie wielkich naiwniakow i to w bardzo bezczelny sposob.
-2 spadek
2014-06-11 17:19:48 79.191.58.* | debos

ciekaw jestem czy jak przy Hitlerze chociaz paru naiwnych jeszcze przy Tusku zostanie.

Były przed chwilą wybory mogłeś się zorientować. W parlamentarnych PO osiągnie jeszcze lepszy wynik. Nie ma lepszej od PO alternatywy dla Polski.
2014-06-11 14:17:19 89.200.213.* | wolny
Re: Do lekarza bez kolejki? Rząd opóźnia zmianę prawa [3]
Czyli bogaci będą się leczyć za granicą, a biedni będą powoli konać w kraju, w kraju w którym płacą podatki i utrzymują ten cały "majdan".
-1 spadek
2014-06-11 14:30:17 79.191.58.* | debos

a biedni będą powoli konać w kraju

Polacy coraz dłużej żyją. Znacznie dłużej. Więc coś ci się pomyliło
2014-06-11 15:28:56 89.71.120.* | ramona s
jak dziecko nabedziesz troche wiosen i bedziesz musial skorzystac z uslug naszych medykow to przestaniesz bredzic bezrozumnie !!! co ma jedno do drugiego? ludzie zyja dluzej nie dzieki medykom lecz z innych powodow, natomiast medycy [...] ktorym nalozono na prace limity !! i nie rusza palcem ponad nie...... co z tego ze ja place na ubezpiecznie 32 lata i nigdy z niego nie skorzystalem !!!!!! obecnie nie mam prawa do niczego poza pogadanka [...] i ZADNYCH PRAW DO BADAN CZY LECZENIA no chyba ze siade w kolejce i juz za pol roku lub dluzej bede mogl sie umowic na pogadanke !!!! a potem jak przyjdzie pora na pogadanke [ NIE NA BADANIA ] dowiaduje sie [...] nie przyszedl do pracy !!!!!! [...] albo zapomnial i moge sie umowic na kolejna wizyte za rok !!! i tak kilka razy a pieniadze skradzione z mojej pensji przez 32 lata po 12 miesiecy niestety nie wystarcza na nic, TOTALNIE NA NIC !!!

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
2014-06-11 17:24:30 79.191.58.* | debos

nabedziesz troche wiosen i bedziesz musial skorzystac z uslug naszych medykow to przestaniesz bredzic bezrozumnie

To szczęście, że jeśli trzeba korzystać ze służby zdrowia to dzisiaj a nie 10 czy 20 lat wcześniej. Dzisiaj polskie lecznictwo jest na bardzo dobrym poziomie. A z każdym rokiem będzie coraz lepiej.Dzisiaj są wyremontowane szpitale, przychodnie wyposażone w nowoczesny sprzęt. Lekarzy zawsze mieliśmy dobrych. Żaden bełkot tego nie przykryje.
2014-06-11 12:28:06 83.24.210.* | zxc12
Kto wymyślił limity i w jakim celu? [9]
Lekarz powinien być zatrudniony przez NFZ na pensję. Przychodzi do pracy wykorzystuje całą swoją wiedzę i sprzęt nie oglądając się na limity.
Ot i cała reforma.
Niewygodna?? dla kogo??

Sprzęt diagnostyczny stoi niewykorzystany bo nie ruszy lekarz palcem jak nie dostanie dodatkowych pieniędzy z NFZ bo limit wyczerpał .Lekarz jest w pracy sprzęt stoi a on nie ruszy palcem a pensję bierze To nie brak pieniędzy i nie NFZ to nasi kochani lekarze walczą o kasę.
Pytanie ile musi zarabiać lekarz aby powiedział "Zarabiam wystarczająco dużo" ??????
2014-06-11 14:02:39 79.191.58.* | debos

Przychodzi do pracy wykorzystuje całą swoją wiedzę i sprzęt nie oglądając się na limity.

Lekarz tak może robić ale lekarz aby to robić musi mieć sprzęt, aparaturę, urządzenia, materiały, leki itd itp. A ponieważ te wszystkie wymienione przeze mnie rzeczy są najwyższej jakości a więc i ponadstandardowo drogie. A pieniędzy mało na nowoczesne leczenie. Jakoś nie chce się w Polsce jasno powiedzieć tego co jest oczywiste. Polacy nas nie stać na to leczenie które otrzymujemy.
Proponuję abyś skończył z tym prymitywnym przekazem, że wszystko zależy od lekarzy. Otóż nie wszystko zależy. Tym bardziej, że lekarzy jest za mało.
2014-06-11 16:22:42 83.24.210.* | zxc12
chodzi o sytuację jaką mamy !!!!! sprzęt jest !!!!!! ale niewykorzystany
ciebie ciągle na nic nie stać, kazali tak powtarzać ??? pieniędzy jest tyle ile jest, zarabiamy tyle ile zarabiamy, żyjemy w Polsce. A lekarze ciągle że w Niemczech to lekarz zarabia więcej. Tokarz w Niemczech tez zarabia więcej a jakoś problemu z tego nie robi
2014-06-11 12:38:34 wiwan  [ 10-ciotysiącznik na forum ]
Bez przesady, żaden szef placówki medycznej nie zatrudnia w nadmiarze by potem płacić 'postojowe'.

Powód limitów ? Nie żartuj. Taki, że składka wynosi 9% podstawy, a nie 30%, a ubezpieczony jest praktycznie każdy i żyjemy coraz dłużej.
2014-06-11 18:34:39 78.11.8.* | Cezary557
Jakie 30%? w żadnym kraju nie ma takiej stawki - maksymalnie jest kilkanascie %.
A i tak by to nic nie dało bo lekarze by wszystko przechwycili.
Lekarze muszą być mniej zachłanni wtedy opiek się poprawi.
Może niezbędne jest współpłacenie pacjenta na poziomie powiedzmy 15% rzeczywistych kosztów (wyłączam z tego kosztowne nietypowe zabiegi) co by wprowadziło pewne ograniczenie niepotrzebnych usług medycznych. A poza tym zdecydowane zwiększenie ilości kształcących się w medycynie osób oraz zachęcenie do przyjazdu lekarzy ze Wschodu.
2014-06-11 12:46:09 83.24.210.* | zxc12
przepraszam czy Ty to wiesz, czy tak Ci się wydaje, czy to jest pobożne życzenie aby tak było???
Dyrektor szpitala dba o kolegów lekarzy a nie o pacjenta
Dyrektor dużego szpitala w Łodzi twierdzi, że regularnie wypłaca pensje po 30 tys. zł brutto miesięcznie. Około 20 tys. zarabia u niego kilkudziesięciu lekarzy.
W tej sytuacji nawet 99% podstawy nie wystarczy. Żyjemy w Polsce i lekarze powinni to wiedzieć, a oni cały czas mówią że w Niemczech to zarabiają więcej
2014-06-11 14:08:28 79.191.58.* | debos

przepraszam czy Ty to wiesz, czy tak Ci się wydaje, czy to jest pobożne życzenie aby tak było

On pewnie to wie. Może dlatego ( w odróżnieniu od Ciebie ), że nie urwał się z księżyca i wie skąd się biorą pieniądze bo np. pracuje na własny rachunek w zgodzie z rachunkiem ekonomicznym.
Przywiązałeś się zdaje się do tych bajek o wysokości zarobków lekarzy. Lekarze, i słusznie dobrze zarabiają ale nie tyle co Ci po głowie chodzi.
2014-06-11 16:18:10 83.24.210.* | zxc12
to jest wypowiedź dyrektora szpitala, ja ją tylko przytaczam. I mam podstawy aby w to wierzyć Zgodnie z rachunkiem ekonomicznym? O czym ty mówisz? Jak w przyszłości będziesz miał żonę to zobaczysz że nie ma takich pieniędzy jakich kobieta nie potrafi wydać. Ze służbą zdrowia jest tak samo. Zawsze mało i mało.
-1 spadek
2014-06-11 17:27:59 79.191.58.* | debos

Zawsze mało i mało.

I zawsze tak będzie. Bo postęp jest tak szybki, a badania biotechnologiczne tak drogie że finanse państw, wszystkich państw za tym nie nadążają. Właściwie to mi się znudziło pisać do Ciebie [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
2014-06-11 12:26:42 109.129.251.* | 1999
Kiedy refundacja kosztow stomatologicznych? [0]
Kiedy NFZ zwroci mi przynajmniej 10% poniesionych kosztow u stomatologa, co wazne byloby glownie z punktu higieny finansowania sluzby zdrowia i odprowadzania odpowiednich podatkow do budzetu panstwa przez stomatologow.
2014-06-11 12:17:19 109.129.251.* | 1999
Re: Do lekarza bez kolejki? Rząd opóźnia zmianę prawa [0]
Kiedy NFZ zrefunduje mi koszty leczenia komercyjnego w kraju jako osobie ubezpieczonej w NFZ?
2014-06-11 12:01:05 46.127.114.* | Miro z Flor
Rzad popiera mafie sluzby zdrowia w Polsce!!! [2]
Ustawa unijna moze spowodowac, ze blokada (strajki) lekarzy polskich beda nieskuteczne, a gabinety stana sie nagle puste. Bo kto zechce korzystac ze "sluzby zdrowia", ktora zamiast leczyc zabija albo wykonuje swoje obowiazki w sposob niezwykle niechlujny, czyli w stylu PO!!!
2014-06-11 14:11:40 79.191.58.* | debos
Jeszcze takiego komentarza to chyba na tym forum nie było. Włosy dęba stają.
2014-06-11 11:51:58 78.9.71.* | Obywatel200
Re: Do lekarza bez kolejki? Rząd opóźnia zmianę prawa [2]
Dlaczego system, którego zadaniem jest wyłapywanie osób nie ubezpieczonych kosztuje więcej niż ich leczenie?
Zlikwiodować NFZ i leczyć wszystkich, będzie taniej i szybciej.
Ale nasz rząd na to nie pozwoli, wie lepiej co jest najlepsze dla narodu Polskiego.
2014-06-11 11:58:43 wiwan  [ 10-ciotysiącznik na forum ]
Akurat NFZ niech sobie zostanie ze względu na kontrakty. Natomiast rzeczywiście taniej byłoby chyba ze składki zdrowotnej zrezygnować, zasilać NFZ wprost z budżetu, skończyć z zamieszaniem składki naliczania, odprowadzania itd.

Tyle, że wymaga to podwyższenia stawki PIT.
2014-06-11 14:27:30 79.191.58.* | debos

Tyle, że wymaga to podwyższenia stawki PIT.

Raczej VAT bo kwota wpływająca do budżetu z PITu wystarczyłaby jedynie na przysłowiowe waciki.
A druga sprawa to by trzeba było rozstrzygnąć czy wobec tego wszyscy mają prawo do świadczeń czy tylko ci co płacą PIT. A jeśli tak to czy ci którzy wykazują ujemny dochód to im się świadczenie czy nie. Składka jest jedynym rozsądnym wyjściem Tylko chyba wyższa składka no i stały wzrost PKB bo od niego zależą dochody a co za tym idzie kwotwa składki.
2014-06-11 11:50:55 159.205.85.* | dey001
Re: Do lekarza bez kolejki? Rząd opóźnia zmianę prawa [0]
Jaki cwaniak , dopłaty rolne tak- są przecież z budżetu unijnego, z krajowego już nie. [...] zapamiętać "ichnie mądrości" przy najbliższych wyborach!

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

2014-06-11 11:19:07 109.129.251.* | !999
Re: Do lekarza bez kolejki? Rząd opóźnia zmianę prawa [1]
W Polsce musimy odejsc od platnosci za leczenie osob ubezpieczonych z wlasnej kieszeni.
2014-06-11 11:33:45 109.129.251.* | 1999
Errata:
W Polsce musimy odejsc od 100% platnosci z wlasnej kieszeni za leczenie osob ubezpieczonych w NFZ.
2014-06-11 11:08:55 109.129.251.* | 1999
W Polsce trzeba wprowadzic zasade rozliczania sie ubezpieczalni /NFZ/ z pacjentem. [0]
W Polsce musimy odejsc od fikcji jaka jest tzw. bezplatne leczenie czyli 100% refundacja kosztow leczenia, jak i od wolnej amerykanki cenowej w sektorze prywatnym. Ceny za swiadczenia/procedury powinny byc jednakowe w obydwu sektorach: publicznym i prywatnym. Ten jeden system cen, cen na usrednionym poziomie rynkowym, traktowanymi jako ceny maksymalne, powinien zagwarantowac Rzad w postaci opracowania listy swiadczen/procedur wraz z cenami waloryzowanymi co pol lub co roku, listy adekwatnej do nakladow /naklady publiczne plus doplaty ze strony pacjenta/.

Jest rzecza oczywista, ze tylko wprowadzenie zasady rozliczania sie ubezpieczalni /NFZ/ z pacjentem na poziomie refundacji srednio 75% kosztow moze rozwiazac problemy w polskim systemie zdrowotnym.
W przypadkach indywidualnych refundacja powinna zalezec od statusu spolecznego / np. dzieci i mlodziez do 18 r. z. objac 100% refundacja/, od dochodu pacjenta, rodzaju swiadczenia medycznego oraz od doplat do systemu zdrowotnego.
/ Patrz system belgijski, ktory jest m.in. efektywny, transparentny, z najlepsza dostepnoscia pacjenta do leczenia na swiecie/.
2014-06-11 09:47:44 46.232.133.* | medyksol
Re: NFZ wyda miliard złotych na leczenie za granicą. Dla wszystkich nie... [2]
Skoro dajemy możliwość leczenia się za granicą według wyboru pacjenta - w dowolnej placówce - to dlaczego tego nie dajemy przy leczeniu w kraju - gdzie tutaj równość podmiotów i po co w takim razie są robione konkursy na świadczenia zdrowotne, po co kontrakty skoro za granicą te placówki nie mają kontraktów z naszym NFZ. Czy tutaj Urząd konkurencji nie może się wypowiedzieć - przecież to dyskryminacja krajowych lecznic i ograniczanie ich kontraktami.
2014-06-11 09:57:35 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
W dowolnej zagranicznej mającej kontrakt z tamtejszym odpowiednikiem NFZ lub działającej w systemie publicznej służby zdrowia.
Dyrektywa nie ma zastosowania do usług medycznych komercyjnych.
2014-06-11 12:31:45 83.24.210.* | zxc12
i refundowana jest do wysokości kwoty przewidzianej za to leczenie w Polsce, resztę musi dopłacić pacjent z własnej kieszeni
2014-06-11 09:47:35 83.5.155.* | ziutek602
Warto żeby to wszyscy przeczytali !!! [0]
Polacy winni się przyjżeć zasadom funkcjonowania refundacji leczenia w innych krajach UE. Wtedy przejrzeliby na oczy. W takiej bogatej Holandii na przykład każdy pokrywa koszty leczenia do 360 Euro rocznie z własnej kieszeni !!!
Dopiero kiedy koszty leczenia lub leków są wyższe niż 350 Euro ubezpieczalnia zwraca nadwyżkę.
Składka ubezpieczeniowa w Holandii wynosi ok. 100 Euro miesięcznie na głowę.
W Polsce składki ubezpieczeniowe są symboliczne, płacą je tylko zatrudnieni, cała wieś nie płaci grosza na ubezpieczenia. CUD żę to wszystko jeszcze w ogóle funkcjonuje.
2014-06-11 09:08:51 rembert2  [ Tysiącznik na forum ]
Re: NFZ wyda miliard złotych na leczenie za granicą. Dla wszystkich nie... [13]
Wydawanie kasy poza rozdzielnikami PO to marnotrawstwo-tylko PO moze decydowac kto jeszcze pozyje,na tym polega wladza
2014-06-11 09:22:06 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
I po co takie bzdury. Przy kondycji NFZ każdy inny rząd też takie limity by wprowadzał. Alternatywą oczywiście jest podwyższenie składki lub zmiana zasad ubezpieczenia- np. rezygnacja z ubezpieczenia w charakterze członka rodziny.
2014-06-11 16:13:15 83.24.210.* | zxc12
problem nie leży w ilości pieniędzy ale w wadliwym systemie ich rozdzielania.
Nie ma takich pieniędzy na całym świecie jakich ten system nie wchłonie i ciągle będzie mało.
Media i lobbing umocnił w społeczeństwie że brakuje pieniędzy, to bzdura.
Niech powiedzą jasno i uczciwie na co te pieniądze chcą przeznaczyć !!!!!
Odpowiedź byłaby- na zwiększoną ilośc limitowanych usług czyli na PENSJE
2014-06-11 12:35:10 83.24.210.* | zxc12
Pieniędzy w NFZ jest dużo zawsze mogłoby byc więcej ale wszyscy zarabiamy mniej niż Niemcy czy Holendrzy. Lekarze powinni to rozumieć.. Dyrektor dużego szpitala w Łodzi twierdzi, że regularnie wypłaca pensje po 30 tys. zł brutto miesięcznie. Około 20 tys. zarabia u niego kilkudziesięciu lekarzy. Pensje w służbie zdrowia to jest podstawowy koszt.
To studnia bez dna
2014-06-11 09:27:39 rembert2  [ Tysiącznik na forum ]
Za kondycje NFZ ktos odpowiada-ile lat opracowuje sie koszyk podstawowy?-Latwiej robic hucpy polityczne niz madrze prowadzic fundusz .Ale nie tylko w tej dziedzinie politycy PO sa po prostu niekompetentni i maja lekka reke do wydawania nie swojej kasy na bzdury-przepraszam ,administracja musi sie rozrastac i dobrze zarabiac
-1 spadek
2014-06-11 14:17:15 79.191.58.* | debos

Za kondycje NFZ ktos odpowiada

My. Ile do funduszu wkładamy tyle możemy wyjąć. Do tego budżet w ramach solidaryzmu dokłada i na tyle ile starcza jesteśmy leczeni. A w stosunku do NFZ są zarzuty nawet za to, że oszczędnie gospodaruje naszymi pieniędzmi. Siostrooooo. Tleeeennn.
2014-06-11 12:41:57 83.24.210.* | zxc12
komplikowanie systemu koszykami, wycenami itp nic nie da, to sposób na kombinacje, które w tej chwili obserwujemy w pracy placówek służby zdrowia.
Służba zdrowia i wszystko jasne, służba czyli nie biznes. Lekarze zatrudnieni na etat przychodzą do pracy i pracują. Nie patrzą na limity itp. Mają ustaloną pensję i już, tymczasem
Do medycznej arystokracji zaliczają się kardiolodzy interwencyjni, którzy najczęściej ratują pacjentów z zawałem serca. Pracodawca umawia się z nimi na godzinową stawkę plus honorarium za każdy wykonany zabieg. Czasami lekarz dostaje za zabieg nawet 50 proc. wartości tego, co NFZ płaci szpitalowi za operację. A płaci np. za angioplastykę wieńcową 13,5 tys. zł za zabieg.
Tym sposobem nigdy nie będzie pieniędzy nawet jeśli oddamy 99% naszej pensji na składkę zdrowotną.
2014-06-11 09:34:20 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
No właśnie podałeś 3 rozwiązanie- radykalne cięcie koszyka podstawowego.

Przy szeregu błędów, które owszem są i tak jest realny fakt- zbyt małych wpływów do NFZ w stosunku do potrzeb.

Każde realne rozwiązanie tej sytuacji oczywiście też będzie krytykowane.
2014-06-11 09:43:25 rembert2  [ Tysiącznik na forum ]
Problem w tym ze w kazdej wersji poszkodowani sa najslabsi,ludzie ktorzy po kilkudziesieciu latach pracy sa schorowani ,praca jak jest to za nieduze pieniadze a jeszcze teraz do 67 r.Bardziej majetni ida do specjalisty prywatnie ale juz badania i zabiegi sa w szpitalach na panstwowym sprzecie.Lapia sie na to o wiele szybciej niz by to wynikalo z kolejek.Sprawa lekarzy na kilku etatach gzie przyjmuja prywatnie a nastepnie lecza tych samych pacjentow ww publicznych szpitalach w pierwszej kolejnosci tez nie rozwiazana
-1 spadek
2014-06-11 14:47:26 79.191.58.* | debos

Problem w tym ze w kazdej wersji poszkodowani sa najslabsi,ludzie ktorzy po kilkudziesieciu latach pracy sa schorowani

Nieprawda. Oni korzystają na równych zasadach. Niezależnie od tego jakie składki płacili dostają najlepszą możliwą opiekę. Ich się nikt nie pyta ile mają pieniędzy. Nie uzależnia się rodzaju zabiegu czy operacji od wieku. Kilka dni temu 82 letni sąsiad otrzymał defibrylator za ca. 50tys zł nie płacąc nawet złotówki.
2014-06-12 00:24:58 rembert2  [ Tysiącznik na forum ]
He he he,w zyciu realnym tak nie jest niestety ,to nie Lesna Gora z Na dobre i na zle.Znam z autopsji...
2014-06-11 15:51:48 80.150.85.* | Leop@rd

82 letni sąsiad otrzymał defibrylator

no to niech uwaza azeby za duzego wstrzasu nie dostal....jak mu zona go przylozy..
a ty wiesz wogole co to jest ten defibrylator???????
i tak powstaja mity.
Byles kiedys w NFZ-cie ?????? jak zwolnisz polowe(tak skromnie) ludzi to oprocz zmniejszonych plac nikt nic nie zauwazy.
W Polsce wydaje sie wiecej na urzednikow niepotrzebnie zatrudnionych w NFZ a nizeli na place dla lekarzy. Niedlugo bedzie lekarzy brak jak wszyscy opuszcza ten wspaniala kraj.
2014-06-11 17:40:00 79.191.58.* | debos

W Polsce wydaje sie wiecej na urzednikow niepotrzebnie zatrudnionych w NFZ

Koszty NFZ są minimalne. Tych urzędników to na jakiej podstawie będziesz zwalniał? Na podstawie analizy zadań do wykonania i ilości potrzebnych etatów oraz ilości zatrudnionych? Ty się chłopie nie rozpędzaj są mądrzejsi od Ciebie. Polska to duży kraj a nie sołectwo.
2014-06-12 00:26:34 rembert2  [ Tysiącznik na forum ]
Rzady tych madrzejszych odczuwamy na sobie-liczy sie kasa ale dla swoich
2014-06-11 08:34:38 81.190.122.* | qazus
Re: NFZ wyda miliard złotych na leczenie za granicą. Dla wszystkich nie... [0]
A już Polakom wydawało się, że będą mogli ratować niejednokrotnie życie poza Polską. A tu Sejm jest czujny i jego "opiece" na obywatelami nic nie umknie.
2014-06-11 08:15:09 5.172.247.* | speedbandit
Re: NFZ wyda miliard złotych na leczenie za granicą. Dla wszystkich nie... [0]
Lepiej niech Polacy zdychają w kraju zamiast leczyć się za granicą...
2014-06-11 07:48:01 94.42.189.* | QQryku
znowu oferta dla bogatych ! a co z polską biedą, gdzie ma się leczyć ? [0]
pora aby polska bieda wyszła na ulice
2014-06-11 07:30:58 195.117.255.* | Budżet NFZ i tak jest zbyt duzy !!!
Budżet NFZ i tak jest zbyt duzy !!! [0]
Budżet NFZ i tak jest zbyt duzy !!!
Wiadomości
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii
Polska zanotowała trzeci najgorszy wynik spośród wszystkich krajów Wspólnoty.

Wskaźniki gospodarcze UE

You need to upgrade your Flash Player
Kalkulator walutowy
Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:
  • Parlament Europejski
  • Liczba europosłów z poszczególnych krajów