Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.pl

Idź zmieniać Unię

Fot. Polaris/East News
Brytyjski premier David Cameron (na zdjęciu) powiedział w Brukseli, że nie zgadza się z krytyczną oceną jego polityki europejskiej, wyrażoną przez szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego. Przekonywał, że potrafi budować sojusze w Unii Europejskiej.

Na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli Cameron został zapytany o słowa Sikorskiego, które padły w nagranej prywatnej rozmowie szefa polskiej dyplomacji z b. ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Sikorski zarzuca w niej Cameronowi niekompetencję w polityce europejskiej.

- Nie akceptuję tego, co Radosław Sikorski powiedział. Uważam, że trzeba budować swoje sojusze, aby zapewnić, że możemy próbować wygrać tyle bitew, ile jest możliwe. Mogę się pochwalić paroma sukcesami w tej sprawie - oświadczył Cameron.

- Mieliśmy sojuszników w sprawie cięć w budżecie UE, dokończenia budowy wspólnego rynku i sporządzenia planu pracy Komisji Europejskiej, niezależnie od tego, kto będzie nią kierował - przekonywał brytyjski premier.

Przyznał, że jest rozczarowany tym, że w piątek przegrał głosowanie w sprawie nominacji nowego szefa Komisji Europejskiej. Został nim były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, otrzymując poparcie 26 z 28 krajów Unii. Przeciw byli tylko Cameron i premier Węgier Viktor Orban.

Opinie Sikorskiego, wyrażone w ujawnionej przez tygodnik Wprost rozmowie, były szeroko komentowane w brytyjskich mediach. Dziennik The Independent pisał o zdumiewającym ataku Sikorskiego na Camerona, wskazując na wulgaryzmy i odnotowując, że czołowy polityk w Polsce, sojuszniczce W. Brytanii, został potajemnie nagrany, gdy oskarżał brytyjskiego premiera o niekompetencję w sprawach UE i uspokajanie eurosceptyków głupią propagandą.

The Times ocenił, że polski polityk wypatroszył podejście Camerona do UE. Gazeta uznała, że jest to oznaką, iż relacje między obu krajami pogorszyły się z powodu twardego kursu Camerona wobec migracji.

Tabloid Daily Mail napisał, że Sikorski zwrócił się przeciwko swemu przyjacielowi Cameronowi w sprawie jego żądań wobec UE. Twierdził, że Sikorski ośmieszył zabiegi o renegocjację brytyjskiego członkostwa w UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Po skandalach stracił fotel premiera. Teraz będzie rządził Unią
Wielka Brytania opuści Unię Europejską? David Cameron ostrzega i grozi.
Euro w Polsce? Polacy w tej kwestii są zgodni
W czerwcu 72 procent badanych było przeciw przyjęciu euro, jest to mniej o 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego pomiaru.
Na umowie z Unią Ukraina może zaoszczędzić setki milionów euro
Polscy rolnicy są pełni obaw. Sprawdź, czy mają powody.
PAP
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-06-28 13:58:33 89.71.99.* | francopilot
Re: David Cameron nie zgadza się z krytyką ze strony Sikorskiego [0]
Sikorski ciągle liczy na unijną posadę po pani Ashton!stąd te dyplomatyczne podrygiwania!
2014-06-27 22:08:23 dgen  [ Tysiącznik na forum ]
Re: David Cameron nie zgadza się z krytyką ze strony Sikorskiego [0]
podstawowa różnica miedzy sikorskim a cameronem jest taka, że ten drugi realizuje interesy WYŁĄCZNIE swojego kraju bez ogladania sie na innych.

czyje interesy realizuje sikorski (zaznaczyć właściwe) :
- własne
- PO
- berlina
- górali (ale tych z góry synaj)
-2 spadek
2014-06-27 20:06:15 rembert2  [ Tysiącznik na forum ]
Re: David Cameron nie zgadza się z krytyką ze strony Sikorskiego [0]
Wart pac pajaca
Wiadomości
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii
Polska zanotowała trzeci najgorszy wynik spośród wszystkich krajów Wspólnoty.

Wskaźniki gospodarcze UE

You need to upgrade your Flash Player
Kalkulator walutowy
Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:
  • Parlament Europejski
  • Liczba europosłów z poszczególnych krajów