Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.pl

Idź zmieniać Unię

Fot. ALEAIMAGE/iStockphoto

Parlament Europejski za całkowitym zniesieniem opłat roamingowych. Europosłowie zagłosowali za zrównywaniem cen połączeń komórkowych krajowych i zagranicznych w całej Unii od grudnia 2015 roku. Nie kończy to jednak prac nad przepisami, bo teraz zajmą się nimi kraje członkowskie. Włochy, które od lipca będą kierować pracami Unii, traktują sprawę priorytetowo i zamierzają do jesieni zakończyć negocjacje. Również polski rząd zapowiada poparcie projektu.

Aktualizacja 19:07

Dodatkowe opłaty za połączenia z telefonów komórkowych za granicą, wysyłane SMS-y, czy przesył danych to tylko część dużego pakietu, przewidującego reformę rynku telekomunikacyjnego. Ale dla konsumentów część bardzo istotna.

Opłaty roamingowe od lat sukcesywnie spadają, ale teraz europosłowie uznali, że powinny być całkowicie zlikwidowane, a ceny za połączenia z zagranicy powinny być takie same, co w kraju. Deputowani zmienili tym samym propozycję Komisji Europejskiej, która początkowo chciała zlikwidowania opłat tylko za połączenia przychodzące.

Kwestia roamingu to nie wszystko, pakiet telekomunikacyjny ma też uregulować równość w sieci i zagwarantować usługi dostępne w takim samym stopniu dla każdego. Chodzi o to, by operatorzy nie traktowali lepiej tych, którzy im zapłacą więcej i nie zwiększali na przykład przepustowości Internetu obniżając jednocześnie ofertę innym albo nawet blokując niektóre usługi. Z projektu przepisów wykreślono zapis o usługach specjalistycznych i po raz pierwszy zapisano zasadę neutralności w sieci.

Jeszcze w tym roku - zmiana stawek maksymalnych

Przy otwartych granicach w Unii Europejskiej, smsy z opłatami roamingowymi to właściwie jedyna rzecz, która przypomina nam, że jesteśmy już w innym państwie. Zniesienie roamingu i wzmocnienie praw konsumenta to propozycje, które chcemy poprzeć negocjując ten pakiet z państwami członkowskimi - podkreślił w komunikacie szef resortu administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Parlament Europejski chce, by już od 1 lipca 2014 r. maksymalna stawka roamingu za minutę rozmowy wychodzącej wynosiła 97 groszy, za rozmowę przychodzącą - 26 groszy, a za transfer 1MB danych - 1,02 zł. Od 15 grudnia 2015 roku opłaty roamingowe na terenie Unii Europejskiej miałyby zostać zniesione.

Jak podkreśla MAC, Parlament Europejski proponuje również wprowadzenie zasady fair use, czyli możliwości ustanawiania przez dostawców usług pakietów wykorzystywania minut/transmisji danych, do wysokości których opłaty roamingowe nie będą pobierane. Po wykorzystaniu limitu pobierane opłaty nie będą mogły być wyższe niż określone przez przepisy już obowiązujące.

Warto zauważyć, że pewne ważne z punktu widzenia konsumenta propozycje pakietu telekomunikacyjnego funkcjonują już w Polsce. Już dziś mamy dostęp do informacji o wykorzystaniu przez nas usług np. transmisji danych i możliwość ustalenia limitów naszej konsumpcji w sieciach mobilnych. Dostawcy mobilnego internetu już dziś oferują nam pakiety transmisji danych, po przekroczeniu których otrzymamy od dostawcy stosowną informację - podkreślił w komunikacie minister Rafał Trzaskowski.

Parlament Europejski opowiedział się także za otwartym i neutralnym internetem. Europosłowie chcą jasnych zasad zabraniających dostawcom internetu promowania jednych usług kosztem innych. PE, powołując się na informacje unijnego regulatora rynku telekomunikacyjnego BEREC, podał, że kilku dostawców internetu utrudniało użytkownikom dostęp do komunikatora internetowego Skype.

Dostawcy internetu wciąż będą mogli oferować usługi wymagające wyższej jakości połączenia, takie jak wideo na żądanie czy przechowywanie dużej ilości danych w chmurze, pod warunkiem, że usługi te nie będą zbytnio obciążały sieci i ograniczały dostępu lub jakości usług innych usługodawców - przekonuje PE.

Co do neutralności sieci oraz efektu, jaki będą miały na nią usługi specjalistyczne, pozostaje wciąż wiele wątpliwości. Debata w Parlamencie Europejskim uświadomiła nam, że kwestia ta wymaga dodatkowych konsultacji społecznych, które jako Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierzamy przeprowadzić - powiedział szef resortu cytowany w komunikacie.

Usankcjonowanie w pakiecie telekomunikacyjnym tzw. usług specjalistycznych, pod którymi kryją się usługi o wysokiej jakości (jak np. wideokonferencje) wzbudza wątpliwości, czy takie usługi nie doprowadzą do dyskryminacji innych treści w internecie o ograniczonej przepustowości - podało MAC.

Zniesienie roamingu korzystne dla klientów, ale w krótkiej perspektywie


- Rozwiązanie dotyczące roamingu, forsowane przez Komisję Europejską, w krótkiej perspektywie jest na pewno korzystne dla klientów. Nie będą się już obawiać dużych kosztów podczas europejskich podróży, nie będą poznawali tajników swoich smartfonów podczas poszukiwania opcji "wyłącz transmisję w roamingu" - twierdzi Witold Tomaszewski z branżowego portalu telepolis.pl..

Dodał, że w dłuższej perspektywie operatorzy, dla których roaming stanowi od kilku do kilkunastu proc. rocznych przychodów, będą musieli jakoś zasypać tę dziurę w swoich budżetach. - Trudno teraz powiedzieć, czym będzie to skutkowało, ale nie wydaje mi się, by należało oczekiwać jakichś drastycznych podwyżek usług, choć pewnie jakichś drobnych spodziewać się należy - zaznaczył ekspert.

Jak podkreślił, operatorzy zawsze byli, są i będą przeciwko regulacjom, szczególnie tym ograniczającym im źródła przychodów. - Teraz też będą głośno protestować. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że już obecnie telekomy w Wielkiej Brytanii czy Francji pozwalają przez nie dłużej niż 30 czy 60 dni w roku korzystać z "krajowych" limitów minut i transmisji podróżującym po krajach UE. Rozwiązania takie dostępne są na razie w droższych taryfach, ale dyrektywa rozszerzy je na te tańsze - podkreślił Tomaszewski.

Czytaj więcej w Money.pl

Money.pl
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


-3 spadek
2014-04-03 16:19:13 77.253.232.* | guru122
Re: Roaming w UE będzie zniesiony. Europosłowie przyjęli projekt zmian [0]
Czyli albo w starej UE będą mieli jeszcze taniej, albo my będziemy mieli jeszcze drożej.
2014-04-03 15:03:55 77.253.206.* | mikolajpoz
Re: Roaming w UE będzie zniesiony. Europosłowie przyjęli projekt zmian [3]
Kasa musi się zgadzać, więc jak myślicie, w jaki sposób operatorzy sobie te kreskę wyrównają? :-)
2014-04-03 15:19:28 89.79.200.* | Miauuuu
Dodam jeszcze, że wbrew pozorom ten ruch spowoduje większy napływ gotówki do kas operatorów.
Ludzie dzwoniąc z Ibizy lub Chorwacji do domu gadali ,żeby się zmieścić w minucie. Więc tego zysku było mało. Do kolegi z Hiszpanii też się gadało inaczej (np. przez Skype), więc kasy też nie było z tego. Teraz będzie np. 19gr za minutę i nikt nie będzie się bawić w Skype = duża kasa dla operatorów.
2014-04-03 15:15:31 89.79.200.* | Miauuu
Nie dostaniesz telefonu za 1zł. Poza tym wątpię aby obecne taryfy typu no-limit obejmowały także zagranicznych operatorów. Taryfy no-limit będą obejmowały wybraną grupę operatorów (w tym wypadu polskich). Prawda. Pogadasz sobie z Uni ze swoją mamą, ale do Huana z Hiszpani se tak już nie podzwonisz. Choć faktycznie, cena połączenia będzie lokalna.
2014-04-03 14:43:35 192.193.116.* | kojejny_ja
Re: Roaming w UE będzie zniesiony. Europosłowie przyjęli projekt zmian [0]
czyli będę mógł kupić prepaida w Słowenii, Hiszpanii czy gdzie tam będzie taniej i gadać z niej w Polsce. Ciekawe.
20 awans
2014-04-03 14:07:24 46.45.103.* | bsf
Re: Roaming w UE będzie zniesiony. Europosłowie przyjęli projekt zmian [1]
Teraz czekam na projekt zrównania wieku emerytalnego i płacy minimalnej w całej UE.
-1 spadek
2014-04-03 23:44:19 94.158.238.* | R4
Popieram !
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-04-03 14:03:23 88.156.226.* | jakotakowie
Re: Roaming w UE będzie zniesiony. Europosłowie przyjęli projekt zmian [0]
socjalizm pełną gębą
2014-04-03 13:50:24 89.144.204.* | shdjxjiiiii
Re: Roaming w UE będzie zniesiony. Europosłowie przyjęli projekt zmian [0]
Jedna z niewielu dobrych rzeczy, jakie zrobili.
Wiadomości
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii
Polska zanotowała trzeci najgorszy wynik spośród wszystkich krajów Wspólnoty.

Wskaźniki gospodarcze UE

You need to upgrade your Flash Player
Kalkulator walutowy
Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:
  • Parlament Europejski
  • Liczba europosłów z poszczególnych krajów