Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.pl

Idź zmieniać Unię

Fot. Parlament Europejski
Brytyjczycy są pesymistyczni co do szans premiera na przeforsowanie reform Unii Europejskiej, które według niego są kluczowe, aby Londyn pozostał w UE - wynika z opublikowanego sondażu instytutu YouGov.

Wyniki ankiety opublikowano dwa dni po tym, jak Cameron poniósł porażkę na szczycie w Brukseli, gdzie 26 unijnych przywódców głosowało za nominacją byłego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera na nowego szefa Komisji Europejskiej. Oprócz Brytyjczyka przeciwko Junckerowi był też premier Węgier Viktor Orban.

Tylko 7 proc. ankietowanych uważa, że sprzeciw Camerona wobec wyboru Junckera będzie korzystny dla renegocjacji stosunków między Wielką Brytanią a UE. Około 42 proc. respondentów ocenia, że nie dojdzie do przeniesienia unijnych kompetencji na Londyn, tak jakby sobie tego życzył, a 29 proc. przewiduje, że "tylko kilka pomniejszych kompetencji" z powrotem powróci w gestię W. Brytanii.

Cameron wielokrotnie powtarzał, że chce, by Wielka Brytania pozostała w UE, ale dąży do odebrania części kompetencji Brukseli w obszarach, w których - jak twierdzą konserwatyści - jej wpływ jest zbyt duży i szkodliwy.

Cameron był przeciwny nominacji Junckera, ponieważ uważa centroprawicowego polityka i byłego wieloletniego szefa eurogrupy, za zwolennika zbyt głębokiej integracji UE i zarzuca mu, że nie podoła potrzebom reformowania Wspólnoty po myśli Londynu. Według Camerona po piątkowej decyzji trudniej będzie o pozytywny wynik zapowiadanego na 2017 rok referendum w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

Według ankiety, gdyby referendum odbyło się teraz, 39 proc. Brytyjczyków zagłosowałoby za pozostaniem w UE, a 37 proc. za wyjściem ze Wspólnoty. Sondaż przeprowadzono w czwartek i piątek na grupie 2 tysięcy osób.

Tymczasem w sondażu opublikowanym w niedzielę w tabloidzie "The Mail" zwolennicy opuszczenia UE mają przewagę nad zwolennikami pozostania w Unii w stosunku 47 proc. do 39 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

PAP
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Wiadomości
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii
Polska zanotowała trzeci najgorszy wynik spośród wszystkich krajów Wspólnoty.

Wskaźniki gospodarcze UE

You need to upgrade your Flash Player
Kalkulator walutowy
Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:
  • Parlament Europejski
  • Liczba europosłów z poszczególnych krajów