Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.pl

Idź zmieniać Unię

Fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Wcześniej nie udało się tego dokonać żadnemu szefowi PE. Tuż przed głosowaniem doszło do skandalu. W czasie odgrywania hymnu Unii, część eurosceptycznych posłów odwróciła się tyłem do prezydium lub opuściła salę. Teraz wybranych zostanie czternastu wiceprzewodniczących. Wśród kandydatów są Polacy.

Aktualizacja 13:20

Z 612 głosów ważnych 406 oddano na Niemca. Niemiec pełnił już funkcję szefa europarlamentu od stycznia 2012 roku, gdy objął stanowisko po Jerzym Buzku.

Sesję tradycyjnie rozpoczęło uroczyste wykonanie Ody do radości. Jednak jak donosiły ze Strasburga na Twitterze europosłanki Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i Lidia Geringer de Oedenberg, część europosłów odwróciła się tyłem do prezydium. To byli głownie konserwatyści i nacjonaliści.


W czasie kampanii wyborczej do PE Schulz był kandydatem europejskich socjalistów na szefa KE, ale musiał ustąpić Jean-Claude'owi Junckerowi, kandydatowi centroprawicy, która wygrała majowe eurowybory. Schulz miał też nadzieję na to, że zostanie wiceprzewodniczącym KE z ważną teką gospodarczą, jednak takiego rozwiązania nie poparli rządzący w Niemczech chadecy kanclerz Angeli Merkel.

Jego credo to dążenie do równowagi między trzema unijnymi instytucjami: PE, Radą Europejską i Komisją Europejską. Francuski dziennik Le Figaro pisał, że podczas poprzednich 2,5-letnich rządów w europarlamencie zyskał tam sympatię za konsekwentną walkę o pełne wykorzystanie prerogatyw przewidzianych w traktacie z Lizbony. W pełni było to widać podczas negocjacji nad budżetem 2014-2020 przedłużających się w wyniku twardego oporu eurodeputowanych. Jako przewodniczący był wobec swojej instytucji zawsze lojalny, a stanowisko piastował odpowiedzialnie, z godnością i humorem.

Chciał być piłkarzem, a wylądował w Brukseli

Urodził się w pobliżu Akwizgranu, najbardziej europejskiego regionu Niemiec leżącego przy granicy z Belgią i Holandią. Chciał zostać piłkarzem, ale karierę uniemożliwiła mu poważna kontuzja. Przymusową rezygnację z piłki przypłacił problemem alkoholowym, z którym szybko dał sobie radę. Nie zrobił matury, ale dzięki miłości do literatury udało mu się znaleźć pracę w wydawnictwach i księgarniach. W 1982 roku otworzył własną księgarnię w Wuerselen, 40-tysięcznym miasteczku w Nadrenii-Północnej Westfalii.

Ma doświadczenie w pracy partyjnej - do młodzieżówki SPD wstąpił w wieku 19 lat, jako 29-latek został radnym z ramienia partii, a trzy lata później - najmłodszym burmistrzem w historii Wuerselen.

58-letni Schulz to doświadczony europoseł - zasiada w PE nieprzerwanie od 1994 r. Ale Europa, w tym rodzime Niemcy, usłyszały o nim naprawdę dopiero w 2003 r., za włoskiej prezydencji w UE, gdy ówczesny premier Silvio Berlusconi w reakcji na jedną z ostrych krytyk Schulza powiedział na europarlamentarnym forum, że ten ówczesny szeregowy eurodeputowany byłby idealnym kandydatem do zagrania roli kapo we włoskim filmie.

Ta powszechnie krytykowana wypowiedź włoskiego szefa rządu spowodowała kryzys w stosunkach włosko-niemieckich, ale paradoksalnie przyczyniła się do wzrostu popularności Schulza we frakcji socjaldemokratów. Rok po starciu z Berlusconim Schulz został przewodniczącym frakcji i funkcję tę pełnił do początku 2012 r. Potrafił - kiedy trzeba, twardą ręką - zapanować nad różnorodnymi nurtami i interesami w tej drugiej co do wielkości grupie europarlamentarnej.

Pomocna mu była biegła znajomość francuskiego i angielskiego oraz doświadczenie w pracy partyjnej. Utrudnienie stanowił czasem niewyparzony język. Nie jest łatwo z nim pracować - mówił wówczas AFP jeden z europejskich urzędników. Wbrew obawom, krytykowany przez niektórych wybuchowy charakter Schulza zupełnie nie był widoczny podczas pełnienia przez niego funkcji szefa PE. Zaś jeden z jego najbliższych współpracowników mówił PAP o doskonałej organizacji pracy i atmosferze panującej w gabinecie przewodniczącego.

To tu europosłowie spędzą najbliższe lata. Zobacz Parlament Europejski od środka
  • fot: Parlament Europejski
  • fot: Parlament Europejski
  • fot: Parlament Europejski

 

Schulz zajadłym wrogiem PiS i prawicy?

W Polsce Schulz jest pamiętany z ostrej, konsekwentnej krytyki rządu PiS. Wzywał do jego izolacji w UE po sprzeciwie wobec ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci, a także wypowiedzi ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego deklarującego się jako zwolennik tej kary. Mam nadzieję, że polski naród jest na tyle mądry, że szybko odeśle ten rząd do domu - oświadczył niemiecki polityk podczas debaty w PE.

Prawica ma mu za złe ten język i nieprzejednaną krytykę nacjonalizmu, prawicowego ekstremizmu w różnych krajach oraz zdecydowaną obronę lewicowych ideałów. Były lider francuskiego Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pen powiedział o nim kiedyś, że ma głowę Lenina, zaś mówi jak Hitler - bowiem to m.in. zabiegi Schulza sprawiły, że ten francuski nacjonalista nie zainaugurował jako dziekan pierwszej po wyborach sesji PE w lipcu 2009 r. W Polsce część polityków prawicy ma za złe Schulzowi zażyłe stosunki z dawnym partyjnym liderem i byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem, m.in. za jego udział w realizacji Gazociągu Północnego.

Inny - po scysji z Berlusconim - głośny atak słowny na Schulza miał miejsce w PE w listopadzie 2010 r., kiedy to brytyjski eurosceptyczny poseł został wyrzucony z sali plenarnej za nazwanie niemieckiego lidera frakcji faszystą i rzucenie pod jego adresem hitlerowskiego hasła jeden naród, jedna Rzesza, jeden wódz. Szefowie głównych frakcji PE we wspólnym oświadczeniu stanęli wówczas solidarnie w obronie Schulza.

Kto z Polski na ważne stanowiska?

Przewodniczący PE jest wybierany bezwzględną większością głosów, czyli musi uzyskać co najmniej 50 procent i jeden głos. Teraz wybranych zostanie czternastu wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

Jeśli Polak stanie na czele komisji PE ds. przemysłu, badań i energii (ITRE), to przez pierwszą połowę kadencji funkcję tę będzie pełnić Jerzy Buzek, a po 2,5 roku zastąpi go Janusz Lewandowski - takie uzgodnienia zapadły w gronie europosłów PO i PSL.

Jednym z kandydatów jest też europoseł PiS Ryszard Czarnecki, reprezentujący frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

- Jeżeli uzyskamy ITRE, przewodnictwo obejmuje Jerzy Buzek na 2,5 roku. W drugiej połowie kadencji przekaże przewodnictwo Januszowi Lewandowskiemu - poinformował europoseł PO Jan Olbrycht, który w imieniu polskiej delegacji w centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej prowadzi negocjacje w sprawie podziału funkcji w komisjach i delegacjach europarlamentu.

Komisja ds. przemysłu, badań naukowych i energii to jedna z najważniejszych komisji PE. Już na początku czerwca premier Donald Tusk powiedział, że polska delegacja we frakcji centroprawicowej będzie zainteresowana objęciem przewodnictwa w tej komisji, a możliwym kandydatem jest Jerzy Buzek.

Gdy były polski komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski zdecydował się objąć mandat w europarlamencie nowej kadencji, pod uwagę wzięto także jego kandydaturę. Dlatego uzgodniono, że obaj europosłowie podzielą się tą funkcją.

Europosłowie PO-PSL są drugą po Niemcach najmocniejszą narodową delegacją we frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Dlatego może im przypaść jeszcze kilka ważnych funkcji w komisjach i delegacjach europarlamentu ds. współpracy z krajami trzecimi. W grę mogą wchodzić przewodnictwo dwóch dodatkowych komisji bądź funkcja szefa jednej dodatkowej komisji oraz stanowisko wiceprzewodniczącego wpływowej komisji ds. gospodarczych i walutowych (ECON); jako kandydatka do tej funkcji typowana jest Danuta Huebner (PO).

Skład komisji europarlamentu zatwierdzony zostanie w czwartek, zaś 7 lipca wybiorą one oficjalnie swoich przewodniczących.

 

Czytaj więcej w Money.pl

Money.pl
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-07-04 09:25:45 212.14.47.* | ola sierczykowska 19_pl_KK
Re: Parlament Europejski rozpoczął obrady. Nowym przewodniczącym Martin... [0]
A kto ich wybrał tych co stali na baczność podczas odtwarzania tej piosneczki rzewnej? Wybrało ich zaledwie 20% ogółu populacji w UE. Więc kogo oni tam reprezentują, siebie i swoje rządy oraz te 20% wyborców którzy ich wybrali . Nikogo poza tym. Więc ciszej tam z tym oburzeniem!!
2014-07-01 23:26:31 83.27.199.* | emeryttttttttt
Re: Parlament Europejski rozpoczął obrady. Nowym przewodniczącym Martin... [0]
Odwracanie się tyłem czy wychodzenie z sali to przecież maniery rodem z PIS. Powinni w proteście zrzec się również uposażeń europoselskich.
2014-07-01 18:10:39 83.25.149.* | tlob
Re: Parlament Europejski rozpoczął obrady. Nowym przewodniczącym Martin... [2]
Jeśli chodzi o wykształcenie to my mielismy już prezydenta z wykształceniem zawodowym, a potem prezydenta który kłamał że ma wyższe wykształcenie a okazało się że nie ma, i co z tego. Jesteśmy wspaniałym krajem gdzie ludziom uczciwym i ciężko prcującym żyje się dostatnie, kraj nasz jest potęgą gospodarczą a wszyscy obywatele żyją szczęśliwie i przez myśl im nie przechodzi że gdzieś na świecie może być lepiej/ nie mówię oczywiście o tych 2mln szczurach którzy opuścili naszą wspaniałą ojczyznę-oni nie są świadomi tego co zrobili. Niech żyje Polska.
2014-07-01 20:56:05 79.239.123.* | josef.zawila@t-online.de
Wyjechali ludzie myslacy i chcacy w sposob normalny zyc z rodzina i miec srodki do zycia, a takze normalna atmosfere gospodarcza i polityczna. ja to zrobilem w roku 1981 i co by mi dala ta walka
o..."demokracje"???Parlament Europejski posiada wielu wrogow EU i oni sie odwracaja od hymnu
a kasuja stamtad pieniadze. Jak mozna sie godzic na taki bezsens "demokracji".
jesli ja bede sikal i robil...kupke do swojego gniazda oraz bede zle mowil o swojej rodzinie to jak
ja mam dawac przyklad synowi, corce ???
To jest absolutna katastrofa. Smiech tego pana z mucha z Polski daje wyraz mojego stanowiska
ktore utwierdza, ze zrobilem bardzo slusznie wyjezdzajac z tego skotumpowanego kraju.
Jak ktos moze nazywac na "szczurami" ? Chyba, ze sam nie ma zadnych szans. Pan walesa tez nie ma matury i byl prezydentem Polski. Obecnie jest dalej "prezydentem", bo nie jest zadowolony z dzisiejszej polityki. Wszystkich wrogow EU wywalic z parlamentu europejskiego i to nie jest demokracja. Bedzie taki smrod w EU i pan Schulz powinien pokrzyczec jak Adolf proponujac
zmiane konstytucji EU tzn. wrogowie RAUS z EU lub pracowac BEZ KASY !!!
josef.zawila@t-online.de
2014-07-02 01:01:39 95.49.108.* | sza
Nie masz pojęcia o demokracji i głosowaniu ,ONI tam po to zostali wysłani przez głosujących w ICH krajach ,aby rozwalić unie od środka...jak nie można inaczej to trzeba przejąć struktury unii i WYPROWADZIĆ SZTANDAR,jak zrobili to komuchy w naszym kraju .W strukturach unii zagnieździły się wszelkiej maści mniejszości,które próbują narzucić narodom Europy swoje wyuzdanie i ustanawiać prawa z tym związane. W Europie od stuleci istnieje chrześcijaństwo i kultura związana z wiarą.Najpiękniejsze budowle w Europie to Kościoły,budynki sakralne,budowane i rozbudowane przez ludzi wierzących.Cała Solidarność w Polsce przetrwała i zwyciężyła dzięki ludom wiary .Michniki i Kuronie chronili się uciekając z manifestacji ,gdzie dostawali pomoc ??? W kościołach .Dziś zamknęli by wszystkie kościoły ,Radio Maryja,TV TRWAM ,bo tam nadal mówią o walce z komuną. A przecież już zwyciężyli,już rządzą od lat na tych samych stołkach.Historia zatoczyła koło i znów jesteśmy zniewoleni .Wtedy przez komuchów,dziś też przez komuchów,przefarbowanych lisów,olejników ,balcerków,milerków,kaliszy,synyszy,...Zajrzyj w metryki przedstawicieli władzy,kto to jest,jakie ma poglądy,gdzie się urodził i ważne ,pod jakim nazwiskiem jego rodzice? Dopiero zrozumiesz dlaczego ludzie stają tyłem.[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
2014-07-01 18:01:53 83.4.119.* | dragonik
KONIEC UE JUŻ BLISKI [1]
No i dobrze, im więcej maoistów w KE tym szybciej upadnie euro-kołchoz. UE potrzebuję poważnych i głębokich reform ich brak oznacza upadek całej unii.
Podobnie jak ZSRR, UE jest niezdolna do reform co pokazała wybierając Jeana-Claude'a Junckera na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Zbyt silne wpływy lobbystów
2014-07-01 20:59:25 79.239.123.* | josef.zawila@t-online.de
TERAZ SIE DOPIERO ZACZNIE PRAWDZIWE EU JAK DOJDA SPRAWY OBRONY PANSTW.
WROGOWIE EU POWINNI WYSTAPIC Z NATO I BRONIC SIE SAMI !!! Josef Zawila
2014-07-01 15:35:52 178.219.117.* | Wycior
Re: Parlament Europejski rozpoczął obrady. Nowym przewodniczącym Martin... [0]
To bardzo dziwne że Polakowi pozwolono na przewodnictwo w PE przez tylko pół kadencji a Niemiec został wybrany na ponowne pełnienie tej funkcji na następną kadencję,prawda?Dziwne to może być dla każdego kto nie wie że łaskawe pozwolenie objęcia stanowiska na połowę kadencji przez Jerzego Buzka było zwykłą manipulacją wobec wyborców w naszym kraju.Polakom wbijano tymi manipulacjami do głowy jak to wielkimi politykami na skalę europejską a nawet światową dysponuje Platforma Obywatelska i przecież skoro takie są fakty to Polak już wie na kogo ma głosować .Dziwię się ja p.Buzkowi że przyjął to stanowisko i mam pytanie ,czy p.Buzek tak nisko ocenia swoje możliwości polityczne i wszelkie inne że doszedł do wniosku że jest w stanie pełnić tą funkcję tylko przez pół kadencji?Słucham wypowiedzi różnych osób w tym polityków jak są bardzo dumni z tego że Polak objął tak ważne stanowisko w strukturach Unii Europejskiej.Byłbym dumny i ja gdyby nie fakt że że jego możliwości pełnienia tej funkcji oceniono na pięćdziesiąt procent.Wszystko wskazuje na to że główni rozgrywający w Unii Europejskiej oceniają naszą przydatność w tej organizacji również na poziomie pięćdziesięciu procent ,co widać i słychać przy okazji różnych manipulacji dokonywanych na naszym społeczeństwie przez wytrawnych polityków starej unii a zwłaszcza niemieckich a którym Polakom trudno się przeciwstawić,gdyż są jeszcze słabo wyrobieni politycznie i nie są w stanie się w tym całym oszołomstwie połapać.
2014-07-01 15:06:49 80.52.242.* | efeqqeqe
Re: Parlament Europejski rozpoczął obrady. Nowym przewodniczącym Martin... [1]
przecież to komuch w czystej postaci ale to dobrze- Unie szybciej zdechnie.
-2 spadek
2014-07-01 13:30:18 88.199.162.* | gfgfrgfgf
Re: Parlament Europejski rozpoczął obrady. Nowym szefem Martin Schultz [0]
Martin Schultz nowym szefem PE. Co zapowiada?

bez czytania wiem że krew pot i łzy - tak jak Churchill - tyle że tamten prowadził monstualną wojnę z nazizmem a ten robi to ot tak.
2014-07-01 13:00:38 79.191.234.* | pawelo59
Re: Parlament Europejski rozpoczął obrady. Nowym szefem Martin Schultz [0]
wszystkie Ryśki to fajne chłopaki - tylko ten jakiś taki nierozumny
2014-07-01 12:49:25 212.14.47.* | rode holtz 68
Re: Parlament Europejski rozpoczął obrady. Nowym szefem Martin Schultz [1]
"Deutschland, Deutschland uber Alles". hasło wiecznie aktualne i wiecznie żywe. Hitler ucieszyłby się ze jego rodacy tak konsekwentnie realizują ideę Wielkich Niemiec. Robią to jak widać skutecznie !!
2014-07-01 14:30:09 93.105.245.* | rudolfK
Chyba w języku Tureckim:) albo innym ciapatym
Wiadomości
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii Wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja najniższa w historii
Polska zanotowała trzeci najgorszy wynik spośród wszystkich krajów Wspólnoty.

Wskaźniki gospodarcze UE

You need to upgrade your Flash Player
Kalkulator walutowy
Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:
  • Parlament Europejski
  • Liczba europosłów z poszczególnych krajów